Демократичні зміни в системі вищої освіти
DOI:
https://doi.org/10.31392/ONP-npu-1.2021.09Ключові слова:
модернізація освіти, демократизація освіти, демократичні цінності, де- мократична освітня політикаАнотація
Анотація: в умовах демократизації суспільного розвитку демократичні зміни в системі освіти виявляються неминучими. Водночас ці зміни визначають динаміку розвитку суспільства з огляду на конструктивний або деструктивний вектор навчання і виховання. Авторитарна радянська система освіти не передбачала автономії навчальних закладів та академічних свобод для учасників освітнього процесу. А ось зацікавлене в розвинутій і самодостатній особистості сучасне українське суспільство має докласти багато зусиль, щоб його освіта і культура були дійсною засадою формування демократичних цінностей особистості. Саме на реалізацію цього завдання і має бути спрямована сучасна модернізація вітчизняної освіти. Як одна з її основних тенденцій демократизація освіти прискорює гуманізацію освітнього простору в контексті основних національних і загальнолюдських цінностей. Тому варто звернути особливу увагу на ресурси, чинники та напрями цього процесу.
Важливість формування та впровадження демократичної освітньої політики як основи виховання демократичної людини полягає насамперед в тому, що тільки за умови укорінення демократичних практик і процедур в освітній сфері держави вможливиться їх ефективний гуманістично-аксіологічний трансфер в інші сфери національно-суспільної життєдіяльності.
Втілення в життя окреслених принципів дозволить освіті, з одного боку, демократизуватися
разом із суспільством, а з другого – сприяти подальшій його демократизації. Ці процеси мають підвищити роль освіти у вихованні у молоді демократичних цінностей і громадянськості.
У зв’язку із зростанням масштабів вищої освіти, властиві науці й освіті ідеї академічної свободи і рівноправності, транслюються на все суспільство та універсалізують його політичний устрій в різних країнах. Формування нових соціокультурних цінностей, які є засадничими для світового співтовариства, зокрема таких як цивілізований вільний ринок і гуманізація суспільних відносин, не тільки змінює структуру вищої освіти. Не меншою мірою, олюднюючи процес підготовки сучасних фахівців, такі цінності змінюють і парадигму сьогоднішньої освіти. Орієнтована на суспільство освіта усе більше переорієнтовується на особистість.