Порівняльний аналіз змісту формування професійної компетентності бакалаврів з англійської філології в університетах Швейцарської конфедерації та України
DOI:
https://doi.org/10.31392/ONP.2786-6890.7(2)/1.2024.05Ключові слова:
бакалавр, Швейцарська Конфедерація, Україна, англійська філологія, професійна компетентністьАнотація
Актуальність розвитку компетентностей відповідає цілям Європейського освітнього простору та є центральною у підготовці фахівців в українських університетах. Сьогодні вимоги до компетентностей продовжують змінюватись у зв’язку з розвитком і впливом технологій на всі сфери діяльності та життя. Швейцарська Конфедерація як країна, що швидко адаптує свою освіту під глобальні зміни та нові технології та застосовує інновації, викликає науковий інтерес до себе. Швейцарські центри з підтримки інновацій у навчанні забезпечують взаємодію між прикладними дослідженнями, розвитком компетентностей та зміцнення організацій у сфері освіти. Особливої уваги заслуговує проблема підготовки філологів з англійської мови та літератури на засадах компетентнісного підходу на рівні бакалав рату в швейцарських та українських університетах, оскільки порівняльного дослідження з цієї проблематики не проводилось.
В нашому досліджені поняття «компетентність» розглянуто як систему, що складається з знань в області теорії, практичних умінь і особистісних характеристик, яка забезпечує здатність особи до ефективного виконання професійних завдань; інтегративний елемент особистості, що виникає через взаємодію різних компетентностей, які формуються і вдосконалюються під час набуття теоретичного та практичного досвіду.
На основі контент-аналізу дисциплін мовознавчої спрямованості (англійської лінгвістики) обов’язкового компонента виокремлено складові професійної компетентності бакалаврів з англійської філології, які навчаються в університетах Швейцарської Конфедерації. Схарактеризована англомовна комунікативна компетентність як здатність і готовність студентів до ефективного спілкування англійською мовою. Вона складається з трьох основних компетентностей: мовної / лінгвістичної, соціокультурної й професійної. Встановлено, що англомовна комунікативна компетентність розвивається через вивчення всіх дисциплін, які опановують бакалаври з англійської філології мовознавчої спрямованості в університетах Швейцарської Конфедерації та України.